Devics András sírkőtöredéke |
Borzongásra fel, ma kifejezetten érdekes dolgokat hoztam, egyenesen a Petőfi híd budai hídfőjének lábától.
Leszögezném, hogy fenti megjegyzésemmel nem állt szándékomban senkit megsérteni, csak rossz látni, ahogy a közösségi oldalakon egymásnak esnek az emberek olyan dolog miatt, amiért nem kéne, és ez most úgy kikívánkozott belőlem. Mi ugyan ma éjszaka nem megyünk bulizni és nem öltözünk be - ezt megtettük már múlt héten hétvégén egy kis baráti összejövetelen -, de azért készültünk. Vettünk csokit a szomszéd gyerekeknek, ha becsöngetnek, akkor ne üres kézzel és lógó nózival távozzanak. ;-)
És most jöjjenek azok a sírkövek.
Hétfőn munka után elindultunk megnézni a Duna vízállását. Emlékezhettek, hogy még nyár végén jártunk a Margit-szigeten és a Margit híd pillérénél sétálgattunk. Ha esetleg nem, akkor → itt ← olvashattok róla újra. ;-) Szóval az alacsony vízállás szerintem abszolút rekordokat döntött mostanság, de hallottam - pont ma - a rádióban, hogy már kezd emelkedni. Juhuuu! :)
Elemy Károlyné fejjel lefelé elhelyezett sírköve |
Útközben elhaladtunk a Gellért Fürdő előtt is, amelynek vize a Dunába ömlik. Ez fürdő dunai kifolyója. Fantasztikusan ötletes megoldásként egy kicsi - pár személyes -, közösségi fürdőcske van itt kialakítva, amelyet eddig nem láttam még, most azonban három fiatalember pihent, beszélgetett, és élvezte a víz nyugtató hatását.
A Petőfi hídhoz érve lesétáltunk a lábához, ahol rajtunk kívül többen is sétáltak, pecáztak, vizsgálgatták a köveket. Mi is így tettünk, mert amint leértünk a lépcső aljára felfigyeltem a fenti fotón látható sírkődarabra, amelyet valamikor beleépítettek a partfalba. Tovább sétálva azonban még több régi - 100 év körüli - sírkő maradványra bukkantunk. Borzongató nem?
És persze a nagy vizsgálódás közepette felmerül az emberben, hogy hogy is kerültek ide ezek a sírkövek? Tényleg ide temettek 100 éve embereket, de hát hogy? Vajon akkor is ilyen alacsony volt a vízállás vagy mi történt itt valójában?
Demski Nándorné sírkődarabja |
Valamikor 1912-ben a Németvölgyi temetőt bezárták. Jelenleg a Budapesti Kongresszusi Központ és a MOM van a helyén. Aztán az 1960-as évekre teszik, hogy a sírkövek a Dunába kerültek úgynevezett partvédő kőszórásként. Ennyi a történet dióhéjban.
Aki még szeretne részletesebben olvasni a témában, annak ajánlom a Felszámolt sváb temető sírkövei borítják a Gellért rakpartot című 2013-as bejegyzést a Dunai szigetek nevű blogoldalról.
Nem bizarr dolog ez? Szerintem rettentően elképesztő és igazi halloweeni téma. Ha még szeretnétek esetleg megtekinteni a sírköveket, akkor siessetek, mert a Duna már emelkedik ... szerencsére! :) ;-)
És ma még 23:00-kor érkezem egy Watchaholics-os Halloweeni Különkiadással is. Tartsatok velem továbbra is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése